Wygoda związana z jazdą na rowerze to konieczność odpowiedniego dopasowania ustawień własnego jednośladu. Nie chodzi wyłącznie o regulację wysokości siodełka czy kierownicy, ale także inne działania konfiguracyjne. Najlepiej sprawdzić je już w momencie zakupu, ale czasem niedoskonałości wychodzą dopiero po pewnym czasie. Na szczęście da się skutecznie poprawić producenta, gdy w danej sytuacji pojawia się problem użytkowy. Praktyczne porady w tym obszarze można znaleźć na przykład na blogu pieknyrower.pl. By zmiana dała oczekiwany efekt, rowerzysta musi odpowiedzieć sobie na kilka, kluczowych pytań. Dotyczą one głównie: własnych parametrów fizykalnych, preferowanego stylu jazdy, a także ulubionych terenów dla tej aktywności. Wtedy łatwiej można zrozumieć, jakie znaczenie ma rozmiar kół w rowerze.
Rozmiar kół rowerowych a wzrost rowerzysty
Istnieje ścisły związek pomiędzy anatomią budowy ciała właściciela jednośladu, a odpowiednim dopasowaniem roweru. Chodzi o to, by postawa podczas jazdy zapewniała jak najmniej dyskomfortu, związanego z: bólem kręgosłupa, złym siedzeniem, widocznością przestrzeni czy skurczami mięśni. Każdy z tych kłopotów może pojawić się w najmniej przewidywanym momencie. W efekcie będzie stanowił też zagrożenie bezpieczeństwa na trasie. Rozważając, jakie koła roweru do wzrostu są odpowiednie, warto posłuchać specjalistów. Rekomendują oni, aby:
- osoby poniżej 170 cm stosowały koła 26 cali,
- osoby pomiędzy 170 – 175 cm stosowały koła 27,5 cala,
- osoby pomiędzy 175 – 185 cm stosowały koła 27,5 lub 29 cali,
- osoby powyżej 185 cm stosowały tylko koła 29 cali.
Takie zalecenia są oczywiście uniwersalne, a sprawdzeniem będzie po prostu nieco dłuższa jazda próbna. Trzeba pamiętać, że te parametry mogą dość szybko zmieniać się u młodzieży w okresie dojrzewania. Czasem na przestrzeni kilku lub kilkunastu miesięcy może być potrzebny inny rozmiar kół w rowerze.
Rozmiar kół rowerowych a styl jazdy rowerem
Płeć, parametry fizyczne, model jednośladu, a także potrzeby użytkowe determinują wybór rozmiaru kół rowerowych. Na blogu pieknyrower.pl można zapoznać się ze znaczeniem techniki i stylu jazdy w tym obszarze. Oczywiście bezpośrednie przełożenie dużej średnicy dotyczy większych prędkości, przy mniejszym wysiłku mięśni. Łatwiej jest się rozpędzić, jak również szybciej można pokonać ten sam dystans. Warunek jest jeden, właściciel jednośladu z dużymi kołami musi mieć pewność bezpiecznej oraz komfortowej jazdy. Nie może zatem ledwie dotykać pedałów, ponieważ prędzej czy później będzie to zbyt męczące. Analizując, jakie koła roweru do wzrostu są odpowiednie, da się to łatwo sprawdzić. Wystarczy wypożyczyć większy model i samemu przekonać się, czy zasadność wymiany ogumienia ma faktyczne potwierdzenie. Lepiej pochopnie nie inwestować w nowe koła lub co gorsza nowy rower. Taką decyzję zakupową zawsze powinna poprzedzić wcześniejsza weryfikacja.