Sklepy

Pomysł na oryginalny prezent – kartka A4 DIY

Prezenty wykonywane ręcznie zawsze mają dużą wartość i świadczą o zaangażowaniu osoby wręczającej upominek. Ich plusem jest także możliwość personalizacji pod upodobania osoby obdarowywanej i dostosowanie wszystkich szczegółów, które przypadną jej do gustu. Jeżeli wiec nie brakuje nam kreatywności i posiadamy zdolności manualne, warto samodzielnie wykonać kartkę, plakat czy inny upominek z papieru, który będzie miłym dodatkiem do reszty prezentu.

Jaki format kartki wybrać?

W zależności od zamysłu, okazji i treści jakie chcemy umieścić na kartce, możemy wybierać spośród wielu formatów. Najczęściej kartki z życzeniami kupimy w formacie A5 lub mniejszym, jednak czy gotowa kartka ze sklepu papierowego zachwyci swoim wykonaniem? Nie koniecznie. Personalizowane kartki ze specjalnie przygotowaną dedykacją, zdjęciem lub innymi elementami dekoracyjnymi warto wykonać na kartce A4. Kartka A4 jest w rozmiarze 21cm × 29,7 cm, czyli dokładnie takim, jak klasyczny format papieru do drukarki. Jest na niej wiele przestrzeni, którą możemy zagospodarować i nie musimy ograniczać się pod względem treści, ilustracji czy innych elementów ozdobnych.

Jaka jest gramatura kartki A4?

Kartka A4 może być różnej grubości, wszystko zależy od tego z jakiego rodzaju papieru została wykonana. W przypadku kartek A4, które składają się na ryzę papieru do drukarki mówimy zazwyczaj o gramaturze 80 – 90 gram. Łatwo więc wyobrazić sobie, że taki papier nie nadaje się do tworzenia kartek upominkowych, jest zbyt cienki, jednak może być elementem wykorzystanym do drobnych dekoracji. Im wyższa gramatura kartki A4 tym papier jest grubszy i bardziej sztywny. Jeżeli mamy wątpliwości co do grubości papieru i nie umiemy wyobrazić sobie jak mogłaby wyglądać kartka A4 o konkretnej gramaturze, możemy posiłkować się wiedzą na temat papierów technicznych wykorzystywanych przez dzieci w szkole, które zazwyczaj mają od 170 do 250 gram.

Faktura i kolor papieru A4

Kartki A4 możemy wykorzystać na wiele sposobów:

  • Kartki okolicznościowe: urodzinowe, imieninowe, ślubne czy komunijne
  • Oryginalne kartki pamiątkowe dla osób, które odchodzą z pracy
  • Dyplomy dla uczniów czy pracowników
  • Plakaty
  • Personalizowane kalendarze

W zależności od okazji i tego jakie treści chcemy umieścić na kartce warto wiedzieć, że kartki A4 kupimy w wielu kolorach. Bez względu na gramaturę, w sklepach internetowych czy stacjonarnych czeka na nas cała gama kolorów do wyboru. Kolejnym aspektem jest faktura papieru. Może być on gładki, błyszczący, matowy, lub posiadać różnego rodzaju zagłębienia, które nadają mu delikatny efekt 3D. Warto też zaznaczyć, że kartka A4 posiadająca jakąkolwiek fakturę odznacza się nieoczywistym kolorem. Nawet te w kolorze białym sprawiają wrażenie jakby biel posiadała wiele różnych tonacji i odcieni, przez co efekt gotowej pracy jest jeszcze bardziej intrygujący.

Wydruki na kartkach A4

Przygotowując kartkę upominkową w domu, musimy wziąć pod uwagę dane techniczne urządzenia drukującego, z którego będziemy korzystać. Drukarki domowe mają ograniczenia co do gramatury papieru. Przed zakupem kartek A4 należy dokładnie sprawdzić specyfikację, aby nie popsuć urządzenia. Jeżeli chcemy przygotować projekt, na którym będą znajdowały się zdjęcia lub inne bogate w kolory ilustracje, to należy zdecydować się na najgrubszy z możliwych dla naszej drukarki papier A4. Dlaczego? Na cienkiej kartce A4 np. takiej o gramaturze 80 gram, wydrukowane zdjęcie sprawi, że papier zacznie się odkształcać, zrobią się na nim nieestetyczne fałdki, a sam nadruk będzie wilgotny, przez co łatwiej będzie go uszkodzić i naderwać. Tusz, który pokryje papier musi mieć przestrzeń aby się wchłonąć, dlatego im wyższa gramatura papieru tym lepszy efekt po wydruku osiągniemy.

More in Sklepy

You may also like

Leave a reply