Sklepy

Dobór odpowiednich rękawic roboczych

Prawdopodobnie dla zwykłego laika dobór rękawic ochronnych to bułka z masłem. Niestety, zdziwi się każdy, kto choć trochę zgłębi ten temat i zobaczy jak rynek rękawic roboczych jest duży.

Zdrowie pracownika przede wszystkim

Można się zastanawiać dlaczego ochrona indywidualna jest tak istotna. W końcu wykonując daną pracę każdy pracownik przechodzi najpierw wstępne przeszkolenie BHP, a następnie przechodzi dwudniowe szkolenie stanowiskowe. Idąc tym tropem można wnioskować, że każdy pracownik powinien wiedzieć i zdawać sobie sprawę, w jaki sposób wykonywać swoją pracę, aby nie doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Niestety, jak pokazuje życie wypadki chodzą po ludziach i mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Za wypadki odpowiedzialni są ludzie, maszyny, narzędzia, ale najczęściej zmęczenie, roztargnienie, brak skupienia czy nieuwaga. Dlatego tak ważne jest, aby każdy pracownik na stanowisku tego wymagającym wyposażony był w środki ochrony indywidualnej.

Wybieramy rękawice robocze

Wybór odpowiednich rękawic roboczych dla pracowników do nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe czynniki zagrażające pracownikowi podczas wykonywania pracy. W każdym zakładzie należy tego dokonać indywidualnie, szeroko analizując czynniki niebezpieczne. Warto, aby wybór odpowiednich rękawic przeanalizować wraz ze inspektorem BHP. Elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

  • Stopień narażenia dłoni podczas wykonywania pracy
  • Rodzaj wykonywania pracy
  • Wszelkie zagrożenia mogące pojawić się podczas wykonywania pracy
  • Analiza, jaka część jest najbardziej narażona na czynniki niebezpieczne

Dlaczego jest to takie ważne? Duże znaczenie ma sama konstrukcja rękawic. Jedne będą wykonane z materiałów, które oporne są na wszelkiego rodzaju przecięcia czy rozdarcia, inne będą chroniły prze wysoką lub niską temperaturą, a jeszcze inne zapewnią izolację elektrostatyczną. Ważny jest zatem sam rodzaj wykonywanej pracy. Inne rękawice należy wybrać dla pracowników, którzy na co dzień mają do czynienia z substancjami chemicznymi, inne pracownikom linii produkcyjnej, a jeszcze inne dla pracowników montujących sprzęt elektroniczny.

Bez względu na to, jaki rodzaj prac jest wykonywany w danym zakładzie pracy i na danym stanowisku, warto dobrze przemyśleć dobór odpowiednich rękawic.

More in Sklepy

You may also like

Leave a reply