Kochasz zakupy i uwielbiasz spędzać czas w galeriach handlowych? Zapewne jak wiele osób w dzisiejszych czasach jesteś konsumpcjonistą, lubisz żyć tu i teraz i przywykłeś do takiego stylu życia. Od wielu lat nasila się negatywna fala kupowania byle kupować, nadmiernego produkowania rzeczy, która wpływa negatywnie nie tylko na nas, ale na całe środowisko naturalne.
Konsumpcjonizm
Mechanizm działania jest bardzo prosty, kupujemy rzeczy, które w ogóle nie są nam potrzebne i których potem nie używamy. Chodzi tylko o to, aby po prostu je mieć. Potrzeba posiadania jest silna, uznawana za wyznacznik jakości życia, a my czujemy się lepsi, kiedy kupujemy i mamy. Otaczający nas świat nieustannie kreuje nowe potrzeby, a ich ilość jest praktycznie nieograniczona i nieprzebrana. Mamy przekonanie, że szczęście osiąga się tylko dzięki zakupom.
Co ci grozi, jeśli ulegniesz nadmiernej konsumpcji?
Nie chodzi już nawet o to, że nieustannie kupując, napędzasz produkcję, a ta niszczy środowisko naturalne. Daleko gorsze jest to, że narażasz siebie. Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że postępując w ten sposób, za moment wpadniesz w długi. Korzystanie z pożyczek, kredytów, zakupów na raty jest proste i powszechnie dostępne. Niestety, długi trzeba spłacać, a to bywa nieco trudniejsze. Zwłaszcza gdy musisz kupować, a każdy kolejny zakup to pożyczka, którą trzeba oddać. Nie wyplączesz się z tego łatwo, bo zapewne jesteś po prostu chora.
Zakupoholizm
To nałóg, uzależnienie, które polega na nadmiernym kupowaniu. Osoby uzależnione, podobnie jak w przypadku każdego innego nałogu, nie mają żadnej kontroli nad liczbą dokonywanych zakupów. Zakupoholizm ma nie tylko konsekwencje finansowe, bardzo często zaburza normalne funkcjonowanie społeczne.
Zbieractwo
To z kolei bezsensowne gromadzenie rzeczy, najczęściej zupełnie do niczego niepotrzebnych. Wynika z przekonania, że lepiej mieć niż nie mieć. Prowadzi do ciężkich zaburzeń spowodowanych obawą przed utratą zgromadzonych rzeczy i ogromnym przywiązaniem do nich. W dłuższej perspektywie jest to ciężka choroba psychiczna, która praktycznie wyklucza człowieka z normalnego funkcjonowania.
Kupowanie kompensacyjne
Zdarza się wtedy, gdy w naszym życiu mają miejsce nieprzyjemne zdarzenia. Jeśli bywa to sporadyczne, nie jest aż tak złe. Najgorzej, gdy doprowadzamy do sytuacji, w której po każdym niemiłym zdarzeniu, musimy sobie cos kupić na pociechę. Teoretycznie zakupy poprawiają nam nastrój i rekompensują porażkę, ale w praktyce nasz problem pozostaje nierozwiązany.