Bankowość i finanse

DeFi – jaka jest idea zdecentralizowanych finansów?

Decentralized Finance, to idea zakładająca ekosystem usług finansowych bez żadnego nadzoru ze strony instytucji lub organizacji rządowych. Jest to jedna z podstaw funkcjonowania wielu kryptowalut oraz usług związanych z walutami cyfrowymi. Idea DeFi zyskuje coraz większe poparcie i systematycznie rozwija oferowane możliwości. Sprawdźmy, czym dokładnie są zdecentralizowane finanse, jakie są ich mocne, a także słabe strony.

Zdecentralizowane finanse – o co w tym chodzi?

Korzystanie z usług bankowych wiążę się z nadzorem. Użytkownicy muszą posługiwać się danymi osobowym, weryfikować tożsamość, a co więcej, wszystkie ich transakcje są zapamiętywane i zapisywane. Sama karta płatnicza może zostać wykorzystana do tego, aby natychmiast określić lokalizację człowieka. Tak wysoki stopień nadzoru sprawia, że mnóstwo osób nie czuje się komfortowo i szuka alternatywy. Co więcej, z roku na rok usługi bankowe oferują gorsze warunki, co jest widoczne szczególnie na rachunkach oszczędnościowych, lokatach, a także kredytach.

DeFi to idea, która chce oddać do naszej dyspozycji zdecentralizowane finanse, wolne od jakiekolwiek nadzoru. Całą sieć stanowią bowiem użytkownicy, którzy dostarczają moc obliczeniową potrzebną do przeprowadzania transakcji. Jedną z idei stojących u podstaw kryptowalut jest dyskrecja. O ile sam Bitcoin nie gwarantuje pełnej animowości, o tyle niektóre z altcoinów, np. Monero czy Dash, jak najbardziej. Obecnie, DeFi to znacznie więcej, niż tylko waluty cyfrowe. To pełnoprawne usługi bankowe, obejmujące rachunki, portfele, kantory, giełdy inwestycyjne, a także platformy usługowe w dziedzinie transportu, e-commerce, IT i wielu innych.

Wpływ pandemii koronawirusa na DeFi

Sama idea zdecentralizowanych finansów istnieje od wielu lat, ale ostatnie wydarzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że mnóstwo ludzi zaczęło się bardziej interesować możliwościami oferowanymi przez DeFi. Wszystko przez pogarszające się warunki korzystania z usług bankowych i finansowych. Zdecentralizowane Finanse, pozbawione globalnego nadzoru. mają być w naturalny sposób odporne na światowe kryzysy. Dzięki temu, nie musimy się martwić, że inne losowe sytuacje nagle utrudnią nam codzienne korzystanie z finansów.

Jakie usługi wchodzą w skład zdecentralizowanych finansów?

Czas zaprezentować główny trzon usług, na których w dużej mierze opiera się idea DeFi. Zdecentralizowane finanse oferują nam następujące platformy i usługi:

  • Portfele kryptowalutowe – nowoczesne programy i aplikacje, na których można przechowywać waluty cyfrowe w sposób prywatny i dyskretny. W tym miejscu możemy również wysyłać przelewy na adresy innych użytkowników.
  • Platformy transakcyjne – pośredniczące platformy, które rozwijają usługi błyskawicznych płatności w świecie kryptowalut. Dzięki nim możemy płacić za zakupy online oraz usługi.
  • Giełdy kryptowalut – idea DeFi rozwija tzw. DEX-y czyli zdecentralizowane giełdy kryptowalut, które nie wymagają od inwestorów podawania danych osobowych.
  • Platformy inwestycyjne – zdecentralizowane finanse umożliwiają również kupowanie złota, ropy, papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych za kryptowaluty.
  • Stablecoiny – wiele kryptowalut cechuje się dużą zmiennością w kontekście notowań. Dlatego też, idea DeFi wprowadza stablecoiny, czyli kryptowaluty, które mają symulować wartość innych walut. Obecnie, stablecoiny symulują notowania dolara amerykańskiego.
  • Zdecentralizowane usługi finansowe – DeFi wykracza poza świat finansów i oferuje szereg innowacyjnych usług – udogodnienia dla firm transportowych i producentów, ekosystem do tworzenia własnych aplikacji, zbiórki crowdfoundingowe i wiele, wiele więcej.

DeFi nie jest zatem wyłącznie ideą, ale działającym systemem, do którego każdy z nas może dołączyć. Jest to ogromne udogodnienie dla osób żyjących w krajach autorytarnych z dużym stopniem nadzoru. Anonimowy świat finansów często stanowi jedyny sposób, na ukrycie swojego kapitału.

Jakie zalety oferuje nam system DeFi?

Zdecentralizowane Finanse stawiają przede wszystkim na prywatność. W dobie XXI wieku coraz częściej jesteśmy zmuszeni podawać swoje dane osobowe, nawet wtedy, gdy jest to całkowicie zbędne. Idea DeFi zakłada prywatne usługi bankowe, dyskretne płatności, prywatne zakupy online, anonimowe korzystanie z wielu usług o charakterze finansowym. Coraz więcej mówi się również o systemach ubezpieczeń i nowoczesnych usługach bankowych z naciskiem na bezpieczeństwo.

DeFi to również wygoda. To globalny ekosystem, który umożliwia płatności bez kosztów przewalutowania i bez zbędnych prowizji. Kryptowaluty coraz częściej wykraczają poza sferę płatności online, ponieważ możemy je użyć także do opłacania zakupów i usług w lokalach stacjonarnych. Wielu deweloperów udostępnia darmowe oprogramowanie, które umożliwia integracje własnego sklepu lub firmy z płatności kryptowalutowymi. Z roku na rok, DeFi poszerza swój zasięg, oddając do naszej dyspozycji coraz więcej możliwości.

Jakie ograniczenia posiada system DeFi?

Usługi DeFi zakładają równe prawa dla wszystkich użytkowników. Niestety, nie biorą jednak pod uwagę kwestii, jaką są nieuczciwi użytkownicy, którzy będą chcieli wykorzystać zdecentralizowane finanse do swoich potrzeb. Wiemy bowiem, że kryptowaluty były i są wykorzystywane np. przy praniu brudnych pieniędzy, a także mogą wspierać organizacje terrorystyczne. DeFi nie zakłada zatem nieuczciwości ludzi i to stanowi największą wadę tego systemu.

Brak całkowitego nadzoru oznacza także mniejsze bezpieczeństwo. Gdy padniemy ofiarą oszustwa, ciężko tu dochodzić swoich praw, właśnie ze względu na anonimowość obu stron transakcji. Jednocześnie, DeFi może być świetnym uzupełnieniem codziennych metod płatności, ale na dzień dzisiejszy nie posiada jeszcze tak rozwiniętego ekosystemu, aby użytkownicy mogli całkowicie zrezygnować z tradycyjnych pieniędzy i usług bankowych. Co więcej, ciężko zakładać, że DeFi kiedykolwiek osiągnie tak zaawansowany stopień rozwoju.

You may also like

Leave a reply