Biegunka to zaburzenie trawienia, które związane jest ze zmianą konsystencji i ilości wydalanego kału oraz częstością jego oddawania. W większości przypadków nie trwa długo i nie wywołuje poważnych następstw, jednak w niektórych przypadkach może stanowić nawet śmiertelne niebezpieczeństwo. Zatem co powinniśmy wiedzieć na temat biegunki i sposobów jej leczenia?
Przyczyny powstawania biegunki
Biegunkę możemy podzielić ze względu na długość jej trwania na:
- biegunkę ostrą (do 14 dni)
- biegunkę przewlekającą się (do 4 tygodni)
- biegunkę przewlekłą (powyżej 4 tygodni)
Do przyczyn powstawania biegunek należą : infekcje, głównie wirusowe (adenowirusy, retrowirusy); stres, zatrucia pokarmowe, spożycie alkoholu, działania niepożądane wielu leków – należą do nich między innymi antybiotyki, inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, esomeprazol), leki przeciwnowotworowe, przeciwarytmiczne (digitoksyna, chinidyna) i wiele innych. [b]Biegunki przewlekłe[/b] są często związane również z występowaniem raka jelita grubego, zespołu jelita drażliwego (IBS), czy nieswoistego zapalenia jelit.
Jakie są objawy towarzyszące biegunce?
Objawami wskazującymi na występowanie biegunki są:
- oddawanie stolca częściej niż 3 razy dziennie
- zwiększona ilość oddawanego stolca
- zmiana konsystencji stolca (półpłynna lub płynna)
Ponadto, osoba cierpiąca na biegunkę może doświadczać dodatkowo : bólów głowy i brzucha, nudności, wymiotów oraz ogólnego osłabienia organizmu z gorączką i dreszczami.
Co możemy stosować w przypadku wystąpienia biegunki?
Biegunka w wyniku rozstrojenia pracy jelit może prowadzić do poważnych zaburzeń odżywienia organizmu oraz utraty witamin i elektrolitów. Zatem przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie [b]nawodnienie i odżywienie[/b] organizmu. Unikajmy napojów gazowanych i słodzonych soków. Możemy jeść gorzką czekoladę, gotowane jabłka, marchwiankę, czy kleik ryżowy, które będą zmniejszały rozrzedzanie mas kałowych i działały zapierająco. Warto zaopatrzyć się też w elektrolity oraz leki (loperamid, diosmektyn dostępne w aptece). Pomocniczo możemy też zastosować węgiel leczniczy, lek przeciwbakteryjny – nifuroksazyd i suplementy diety z żywymi szczepami bakterii Lactobacillus rhamnosus GG lub drożdżaków Saccharomyces boulardii – są one dostępne bez recepty.
Kiedy udać się do lekarza?
Biegunka w większości przypadków nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jednak powinniśmy zgłosić się o pomoc lekarza, jeśli:
- biegunka nie ustępuje w ciągu kilku dni (w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia w ciągu 24 godzin), mimo zastosowanego leczenia objawowego
- biegunce towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 39 stopni), dreszcze lub silne wymioty
- w stolcu znajdują się ślady krwi, śluz, bądź ma on charakter tłuszczowy
W przypadku podejrzenia zakażenia bakteriami lekarz może zalecić także antybiotykoterapię. Jest to bardzo prawdopodobnie, jeśli mamy do czynienia z biegunką podróżnych, która najczęściej jest związana z zakażeniem bakteryjnym.