Projekt nowego budynku musi zostać dopracowany pod każdym kątem, aby spełniać zasady bezpieczeństwa i szereg przepisów określonych przez prawo. Inwestując w budowę wymarzonego domu, przede wszystkim zależy nam na jego funkcjonalności, dzięki czemu przez wiele lat nie będziemy musieli martwić się koniecznością przeprowadzenia remontu. Jedną z ważniejszych kwestii jest zaprojektowanie dobrych instalacji sanitarnych. Co warto wiedzieć na ten temat?
Podstawowe informacje, czyli od czego zacząć?
Każda osoba decydująca się na budowę domu z czasem zdaje sobie sprawę z tego, że jest to proces bardzo złożony, a przez to czasochłonny i kosztowny. Z tego powodu należy przygotować się na różne możliwości i przemyśleć każdy etap, tak aby nie powstały zbędne komplikacje. Kluczowym elementem infrastruktury domów są instalacje sanitarne, dzięki którym zyskujemy dostęp do wody użytkowej, kanalizacji, gazu czy prądu. To systemy konieczne do zapewnienia komfortu domownikom w życiu codziennym. To sieci komponentów, które muszą ze sobą sprawnie współpracować, aby zagwarantować efektywne działanie przekładające się dodatkowo na nasze bezpieczeństwo, wygodę i zdrowie.
Ogólna kolejność montowania instalacji
Podczas projektowania domu należy pamiętać, że systemy instalacji sanitarnych znajdują się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. To ważne przy planowaniu kolejności prac. Oczywiście nie zrobimy tego sami – chyba że posiadamy specjalne uprawnienia sanitarne. Pierwszym etapem jest rozprowadzenie przewodów jeszcze w trakcie wykonywania fundamentów. A zatem różne prace wykonuje się przed położeniem tynków i wylewek.
Dotyczy to instalacji określanych „stanem zero”. Mowa tutaj głównie o systemach elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Następnie w wielu przypadkach przechodzi się do centralnego ogrzewania. Należy wiedzieć, że kolejność może się zmienić w zależności od liczby prac koniecznych do przeprowadzenia przy powstającym budynku.
Do czego przydają się instalacje z tworzyw sztucznych?
Na instalację sanitarną montowaną w domu składa się kilka sieci. Choć wiele z nich jest od siebie zależnych, właściwie każda odpowiada za inną część funkcjonowania całego budynku. Z tego powodu liczą się nieco inne parametry materiałów wykorzystanych do stworzenia instalacji. Należy więc przeanalizować, na jakich korzyściach najbardziej nam zależy i co może nam je zapewnić.
Instalacje z tworzyw sztucznych (przykłady tych elementów można sprawdzić m.in. na stronie: https://mateomarket.pl/instalacje-z-tworzyw-sztucznych,c1380.html) często wykorzystywane są przy systemach wodnych, kanalizacyjnych i grzewczych. Korzyści, o których się wspomina, to m.in. odporność na korozję czy dość prosty montaż związany też z niską wagą części. Natomiast tworzywa sztuczne mogą nie być odpowiednie przykładowo do kompletowania systemu centralnego ogrzewania z uwagi na współczynnik rozszerzalności cieplnej. Jednak poszczególne rury potrafią spełnić określone wymagania, jeśli zwrócimy uwagę na ich właściwości, np. obecność dodatkowej powłoki antydyfuzyjnej. Z tego powodu instalacje z tworzyw sztucznych należą do grupy najczęściej wybieranych rozwiązań podczas planowania prac budowlanych. Ich alternatywą są systemy wykonane z miedzi, a czasami też ze stali.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]