Czym jest maltitol?
Maltitol zyskuje coraz większą popularność jako zdrowszy zastępnik standardowego białego cukru – jest pozyskiwanym naturalnie organicznym związkiem chemicznym, który znajduje się między innymi w pszenicy, kukurydzy czy ziemniakach. Ze względu na niską kaloryczność i podobny poziom słodkości do cukru, maltitol jest chętnie wykorzystywany przez producentów żywności o obniżonej zawartości kalorii – czyli na przykład lżejszych wersji czekolad, lodów czy gum do żucia. Nadaje on produktom przyjemnej, śmietankowej konsystencji, jednocześnie nie wpływając zbytnio na ich wartość energetyczną. Słodzik ten jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a jego stosowanie w rozsądnych ilościach nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czy warto rozważyć włączenie maltitolu do swojej diety?
Maltitol – zalety
Do zalet maltitolu należą między innymi:
– Niska kaloryczność
Maltitol jest prawie dwukrotnie mniej kaloryczny od sacharozy; 1 gram maltitolu zawiera około 2 kalorie, w chwili gdy biały cukier w tej samej ilości zawiera 4 kalorie.
– Niepowodowanie próchnicy
Maltitol nie jest metabolizowany przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej, dzięki czemu słodzone nim produkty nie wpływają negatywnie na kondycję zębów.
– Niski indeks glikemiczny (IG 35)
Słodzik ten może być bezpiecznie stosowany przez cukrzyków jako zastępnik zwykłego cukru białego.
– Brak zagrożenia dla osób na diecie bezglutenowej i nietolerujących laktozy
Maltitol nie powoduje reakcji alergicznych u osób z nietolerancją laktozy, a także może być stosowany przez osoby, które z różnych powodów stosują dietę bezglutenową.
– Przyjemny, naturalny smak
Z opinii osób używających maltitolu wynika, że w odróżnieniu od niektórych zastępników cukru ten konkretny słodzik smakuje podobnie do sacharozy i nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku.
Ponadto niektóre badania sugerują, że stosowane maltitolu może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego oraz pozytywnie wpływać na funkcjonowanie wątroby.
Maltitol – dla kogo?
Ze względu na opisane wcześniej właściwości, maltitol jest doskonałym zastępnikiem cukru między innymi dla osób, które w ramach diety ograniczają dzienne spożycie kalorii. Maltitolu można używać niemal wszędzie tam, gdzie zwykłego cukru – na przykład słodząc herbatę czy przygotowując słodkie wypieki. Nie sprzyja powstawaniu nadwagi i jest niemal równie słodki co cukier. Oprócz tego z uwagi na swój niski indeks glikemiczny, który jest prawie dwukrotnie niższy niż w przypadku sacharozy, maltitol jest doskonałym wyborem dla osób chorujących na cukrzycę – maltitol i produkty nim słodzone nie powodują szybkiego, gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu może być bezpiecznie spożywany przez osoby, które ze względu na swoje zdrowie muszą uważać na zwykły cukier. Należy jednak pamiętać, że stosowany w nadmiarze straci wymienione przewagi nad sacharozą – mimo że posiada mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny, w nadmiarze może powodować te same problemy co nadużywanie cukru białego.
Maltitol – zagrożenia
Badania wykazały, że nadmierne spożycie maltitolu może wywoływać efekt przeczyszczający, jednak organizm jest w stanie wykształcić zwiększoną tolerancję na ten słodzik jeżeli jest on stosowany regularnie; już po kilku dniach używania go negatywne skutki uboczne zaczynają zanikać. Oprócz tego sugeruje się, że nadmierne stosowanie maltitolu może korelować ze wzmacnianiem się objaw u osób chorujących na zespół jelita drażliwego.
Podsumowanie
Maltitol jest ciekawą alternatywą dla zwykłego białego cukru – posiada szereg właściwości, które sprawiają, że warto rozpatrzyć włączenie go do diety, zwłaszcza, jeżeli ma się na celu zmniejszenie ilości spożywanych kalorii lub choruje się na cukrzycę. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w wypadku białego cukru, nadmierne stosowanie maltitolu w diecie nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków, a wręcz może wiązać się z dodatkowymi, przykrymi konsekwencjami.