Zdrowie

“Fizjologia człowieka” Konturka – książka, która zadziwia

Fizjologia człowieka

8 sierpnia 2019 roku zmarł profesor Stanisław Konturek. Zostawił po sobie ogromny dorobek naukowy, w którym, niczym perła lśni wspaniała pozycja. “Fizjologia człowieka” Konturka, to książka, która od wielu lat pokazuje, w jaki sposób warto i powinno się pisać książki naukowe. Jeśli książka ta do tej pory nie wzbogaciła jeszcze Twojej biblioteczki, mam nadzieję, że po lekturze tego krótkiego artykułu uznasz to za błąd i szybko poczynisz wszelkie kroki, które doprowadzą Cię od jego naprawienia.

Trzecie wydanie książki, wydane już po śmierci pomysłodawcy i autora większości tekstów, zostało wzbogacone o treści, których wcześniej nie można było opublikować. Przyczyną był fakt, że dopiero teraz wiedza została uzupełniona i potwierdzona naukowo w stopniu umożliwiającym udostępnienie jej szerokiej opinii publicznej i światu medycznemu.

Kilka tematów, które znajdziesz w książce “Fizjologia człowieka” Konturka

Niektóre tematy, które zostały szeroko opisane przez zespół profesora Konturka, rozgrzewały opinię publiczną na długo przed pojawieniem się na półkach trzeciego wydania. Poniżej przedstawię zajawki tylko kilku z nich, aby dać przedsmak tego, co “Fizjologia człowieka” Konturka oferuje w pełnym wymiarze i we wspaniałej formie.

1.Homeostaza i jej mechanizmy

Ten arcyciekawy proces jest bardzo mało znany szerokiej opinii publicznej. Tymczasem, okazuje się, że w kwestii naszego przetrwania gatunkowego pełni rolę, kto wie, czy nie ważniejszą, niż układ odpornościowy. Jak to działa? Na przykład tak:

Organizm człowieka wykorzystuje szereg procesów do kontrolowania swojej temperatury, utrzymując ją w pobliżu średniej wartości 36,6 stopni Celsjusza. Jedną z najbardziej oczywistych reakcji fizycznych na przegrzanie jest pocenie się, które chłodzi ciało poprzez udostępnienie większej ilości wilgoci na skórze do odparowania. Z drugiej strony organizm zmniejsza utratę ciepła w zimnym otoczeniu, zmniejszając pocenie się i zmniejszając krążenie krwi w skórze.

Tak więc każda zmiana, która podnosi lub obniża normalną temperaturę, automatycznie wyzwala przeciwdziałające, przeciwne lub negatywne sprzężenie zwrotne. Tutaj słowo “negatywne” oznacza jedynie “przeciwne” a nie “złe”. W tym konkretnym przykładzie “negatywne” sprzężenia zwrotne dla dobra naszego zdrowia i samopoczucia.

“Fizjologia człowieka” Konturka opisuje proces homeostazy znacznie dokładniej, a przykłady podane w książce zainteresują nawet najbardziej zdeklarowanego przeciwnika wiedzy medycznej.

2. Dlaczego i jak bije serce

Jak bije serce? Tego również dowiesz się z książki “Fizjologia człowieka” Konturka. Pozwól tylko, że przedstawię okruchy wiedzy, które doprowadzą Cię do decyzji zakupu tej arcyciekawej pozycji.

Serce otrzymuje od ciała komunikaty, które mówią mu, kiedy pompować więcej lub mniej krwi w zależności od potrzeb organizmu. Na przykład, kiedy śpisz, pompuje tylko tyle, aby zapewnić mniejsze ilości tlenu potrzebne organizmowi w spoczynku. Ale kiedy ćwiczysz, serce pompuje krew znacznie szybciej, dzięki czemu Twoje mięśnie otrzymują więcej tlenu i mogą ciężej pracować.

Sposób bicia serca jest kontrolowany przez system sygnałów elektrycznych w sercu. Węzeł zatokowy (lub zatokowo-przedsionkowy) to niewielki obszar tkanki w ścianie prawego przedsionka. Wysyła sygnał elektryczny, aby rozpocząć kurczenie (pompowanie) mięśnia sercowego. Ten węzeł nazywa się rozrusznikiem serca, ponieważ ustala tempo bicia serca i powoduje, że reszta serca kurczy się w jego rytmie.

Te impulsy elektryczne powodują, że przedsionki kurczą się jako pierwsze. Następnie impulsy docierają do węzła przedsionkowo-komorowego, który działa jak swego rodzaju stacja przekaźnikowa. Stąd sygnał elektryczny przechodzi przez prawą i lewą komorę, powodując ich kurczenie się.

Jedno pełne bicie serca składa się z dwóch faz: Pierwsza faza nazywa się skurczem – to wtedy komory kurczą się i pompują krew do aorty i tętnicy płucnej. Druga faza nazywa się rozkurczem. To wtedy otwierają się zastawki przedsionkowo-komorowe i komory rozluźniają się. Pozwala to na wypełnienie komór krwią z przedsionków i przygotowanie się na następne bicie serca.

Fizjologia układu krążenia jest jeszcze ciekawiej i szerzej opisana w książce profesora Konturka.

More in Zdrowie

You may also like

Leave a reply