Podpisana umowa kredytowa we frankach wcale nie musi być źródłem strat. Jeśli jesteśmy z niej niezadowoleni, możemy zdecydować się na odfrankowienie lub unieważnienie umowy. Dziś skupimy się jednak na odfrankowieniu kredytu – czym jest i jak wygląda ten proces? Czy warto się na niego zdecydować? Sprawdź!
Czym jest i jak wygląda odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu to usunięcie z umowy niedozwolonych klauzul walutowych. Są to przede wszystkim te zapisy, które niegdyś pozwalały bankom zarabiać na udzielaniu tego typu kredytów. Na skutek odfrankowienia zobowiązanie staje się kredytem złotówkowym, oprocentowanym stałą stawką LIBOR. Odfrankowienie pozwala uniknąć strat pieniężnych i ryzyka zmiany kursu.
Dodatkowo po odfrankowieniu kredytu bank jest zobowiązany do zwrotu tych pieniędzy, które zostały pobrane na podstawie zakwestionowanych zapisów. Wyroki sądów są w tych kwestiach w większości pozytywne. Nie można bowiem uzupełniać umowy kursem rynkowym czy średnim. Jak stwierdził sam Sąd Najwyższy, wystawianie kredytobiorcy na nieograniczone ryzyko kursowe jest zwyczajnie nieuczciwe.
Odfrankowienie kredytu – od czego zacząć?
Chcąc odfrankowić kredyt, w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednią kancelarię prawną, która zajmie się tą sprawą. Proces sądowy nie zawsze jest prosty, dlatego doświadczenie oraz stosowna wiedza będą grały w tej kwestii kluczową rolę. Jeśli nie wiemy, którą kancelarię wybrać, kierujmy się opiniami klientów, doświadczeniem kancelarii oraz wiedzą. Na rynku działa wiele rzetelnych firm, zatem z pewnością każdy znajdzie taką, która odpowiada jego wymaganiom. Za przykład posłużyć może inicjatywa ze strony https://www.stop-frank.pl/.
Oczywiście można samodzielnie złożyć wniosek do banku o odfrankowienie kredytu, jednak w rzeczywistości nie jest to wcale takie proste i bank może nie chcieć uwzględnić roszczeń wysuwanych przez kredytobiorcę. Zgłoszenie się do specjalisty jest więc najlepszym możliwym wyborem.
Unieważnienie umowy a odfrankowienie kredytu – różnice
Unieważnienie umowy kredytu nie jest tym samym co jego odfrankowienie, choć wiele osób myli te dwa pojęcia. Unieważnienie sprawia, że umowa przestaje obowiązywać. Wówczas strony muszą rozliczyć spłaty i wypłaty. Z kolei odfrankowienie powoduje zmniejszenie salda kredytu, a co za tym idzie – również zmniejszenie wysokości rat.
Obydwa rozwiązania są dla frankowicza korzystne. Kredytobiorca sam musi jednak podjąć decyzję o tym, które z nich wybierze. W tej kwestii również warto zasięgnąć porady specjalisty, aby nie popełnić żadnego błędu i nie stracić pieniędzy.