Każdy z nas spotkał kiedyś osobę, którą z jednej strony cechuje otwartość, uprzejmość czy umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji, a przy bliższym poznaniu okazuje się, że pod tymi jej właściwościami ukryte są powierzchowność, arogancja i poczucie wyższości. Taką charakterystykę przypisać można osobowości narcystycznej. Chociaż to jednostki, które są świetnymi mówcami, odnoszącymi sukcesy liderami, których podziwiamy za charyzmę, nawiązywanie z nimi relacji w życiu codziennym może sprawiać kłopoty. Oto trzy sposoby na to, w jaki sposób poradzić sobie z narcyzem:
Nie dyskutuj
Powszechnie wiadomo, że szczera rozmowa jest najlepszym sposobem na rozwiązanie nieporozumień. Jednak nie zawsze jest optymalnym wyjściem z utarczek z narcyzem. Dzieje się tak dlatego, że osoby narcystyczne opierają swój światopogląd na przekonaniu, że to one mają bezwarunkową rację. Co więcej, narcyzi posiadają umiejętności bardzo sprawnej komunikacji i budowania argumentacji. Z tego powodu wchodzenie z nimi w wymianę zdań, która służyć ma osiągnięciu celu, np. wyjaśnieniu problematycznej sytuacji, może nie przynieść skutków. Niezależnie od tego, która strona konfliktu ma rację, to narcyz będzie wygranym. W niektórych przypadkach jego pewność o swojej nieomylności doprowadza do momentu, kiedy zaczynamy wierzyć, że wina leży po naszej stronie.
Pozwól odczuć stratę
Mechanizmy zarządające tym, jak postrzega świat narcyz podpowiadają mu, że niepowodzenia spotykają go niezasłużenie, a pozytywne doświadczenia albo są jego zasługą, albo po prostu mu się należą. Tu właśnie pojawiają się trudności w docenieniu obecności innych osób. Można zrobić wszystko by zadowolić narcyza, pokazywać na różnorodne sposoby, że jest się osobą godną zaufania, która będzie służyć pomocą w każdym przypadku i ciągle odnosić wrażenie, że oczekiwanie wzajemności od narcyza jest wręcz niemożliwe. Poradzenie sobie z tą sytuacją wymaga determinacji i asertywności. Osoba narcystyczna nie dowie się o tym, ile warte jest posiadanie oparcia w innych, dopóki nie zorientuje się na własnej skórze, jak bardzo wcześniej na nim polegała i jak ciężko może być bez niego. Dlatego pomocne jest zminimalizowanie naszej obecności na jakiś czas, by narcyz mógł sam uświadomić sobie pewne rzeczy.
Wspieraj kompleksy
Zachowania osób narcystycznych są ochroną przed najgłębiej ukrytymi słabościami. Kluczem do nawiązania nici porozumienia z narcyzem jest rozszyfrowanie głębiącej go przypadłości. Ponadto, warto też uświadomić sobie, że postawa osoby narcystycznej nie jest atakiem. Przeciwnie, jest rodzajem obrony. Narcyz tworzy pozorny świat, w którym żyje jako osoba z niepodważalną przewagą nad innymi. Takie złudne wyobrażenia ułatwiają mu niedopuszczenie nikogo do cech według niego nagannych i przynoszących wstydliwe odczucia. W tym przypadku, gdy już poznamy ukryty powód, możemy stopniowo komunikować naszemu bliskiemu narcyzowi, że jego kompleksy nie mają dla nas znaczenia i nie musi przed nami niczego udawać.
Życie z narcyzem jest trudne, szczególnie dla osób mających problemy ze stawianiem granic i asertywnością. Warto jednak poświęcić trochę czasu i energii, by sprawdzić, czy zmiana na lepsze jest osiągalna.