PN-EN ISO 9001:2009 nr 105505/C/1
>> Jesteś w: Strona główna > Uczelnia > Nasz patron
Notatnik Drukuj PDF
Rozmiar tekstu: A A A

August Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. w Brzęczkowicach, jako syn Jana, kolejarz i Marii z Imielów. Skończył szkołę ludową w Zawodziu i mysłowickie gimnazjum. W 1896 r. wstąpił do zakonu Salezjanów we Włoszech. Studiował w Rzymie, uzyskując tytuł doktora filozofii. Przeniesiony do Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu otrzymał tam święcenia kapłańskie. Pełnił misję zakonną w Krakowie, Przemyślu i Wiedniu. W 1922 r. został mianowany Administratorem Apostolskim Górnego Śląska. Po konkordacie polsko-watykańskim. 10 listopada 1925 r. został pierwszym biskupem diecezji katowickiej. Od 1926 r. pełnił obowiązki Prymasa Polski. Jednocześnie był członkiem dwóch Kongregacji Papieskich: do Spraw Kościołów Wschodnich oraz do Spraw Soborowych.

źródło: Adam Szelągowski Wiek XX,

Warszawa 1938

 

 

Po wybuchu II wojny światowej opuścił Polskę wraz z rządem. Przez Rumunię i Jugosławię przedostał się do Włoch, ale już wkrótce wyjechał do Francji, gdzie pozostał także po klęsce 1940 roku. W 1944 r. aresztowany przez gestapo zdecydowanie odrzucił przedstawiane mu propozycje kolaboracji, w związku z czym przetrzymywano go w jednym z niemieckich klasztorów. Uwolniony przez Amerykanów w 1945 r. powrócił do Polski. Pełniąc nadal obowiązki Prymasa powołał Administratorów Apostolskich Ziem Zachodnich we Wrocławiu, Opolu, Gdańsku, Gorzowie i Olsztynie.

Jego dziełem była Unia Metropolitalna Warszawsko-Gnieźnieńska.

 

W specyficznych powojennych warunkach, wobec istnienia licznej emigracji politycznej, wielką wagę przykładał do pracy duszpasterskiej w środowiskach polonijnych. Utworzył Generalne Duszpasterstwo Polaków w Austrii, Niemczech i w Anglii, powołał istniejącą do dziś Polską Misję Katolicką w Niemczech. Zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Zgodnie z Jego ostatnią wolą, aby "być kamieniem węgielnym wznoszonej z gruzów matki świątyń warszawskich" został pochowany w prowizorycznym grobowcu wznoszonej wtedy z gruzów Archikatedry św. Jana Chrzciciela. W 1958 r. przeniesiono trumnę Kardynała do XVII-wiecznej krypty pod kaplicą Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

 

Dla naszej społeczności akademickiej szczególne znaczenie zyskuje praca duszpasterska i dzieło pedagogiczne Kardynała Augusta Hlonda, nauczyciela, wychowawcy i Ojca oddanego wielkiej misji edukowania Polaków. Jako Salezjanin wierny był triadzie wartości stanowiącej fundament prewencyjnego systemu wychowania, pozostawionego nam przez Ojca Jana Bosko na dowód bezwzględnego oddania się w służbę dzieciom i młodzieży. Triada ta wsparta na miłości, rozumie i religii w doskonały sposób odnosi się do najpiękniejszej prawdy, objawionej w teologicznych wartościach ukazujących esencję ludzkiego życia: wierze, nadziei i miłości.

 

Ta droga wychowania i zarazem droga prawdy o człowieku staje się dla naszej Uczelni najprawdziwszą drogą kształtowania charakteru polskiego nauczyciela, przewodnika, opiekuna spolegliwego, przyjaciela dzieci i młodzieży.

Aby rozwinąć podmenu, najedź myszką na znak plusa.

SZYBKI KONTAKT Pokaż / Ukryj

Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna imienia Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach

ul. Powstańców 19, 41-400 Mysłowice tel: (32) 77 23 700

+ dodaj
wyczyść/opróżnij notatnik Wyczyść notatnik wydrukuj Drukuj wydrukuj Zamknij